השימוע הפלילי

נחקרתם במשטרה? הפרקליטות החלה לגבש נגדכם כתב אישום? מה עושים?רגע לפני – כדאי להתייעץ עם עורכת דין מומחית למשפט פלילי אשר תעניק לכם יעוץ באשר לאסטרטגיית הפעולה המומלצת.

 

במאמר זה אציג לכם את זכות השימוע העומדת בפני כל אזרח בתנאים מסוימים, וכיצד ניתן להסתייע בשירותיו של עו"ד פלילי כדי להימנע מגזירת כתב האישום או לחילופין להביא לביטולו על ידי מימוש זכות השימוע.

 

זכות השימוע

זכות השימוע הוכנסה לתוך חוק סדר הדין הפלילי (חסד"פ) בשנת 2000 ומשמעותה היא שלכל אדם אשר נחשד בפלילים וחומר החקירה מייחס לו חשד לביצוע עבירה מסוג "פשע" - עומדת הזכות לטעון את טענותיו עוד בטרם הגשת כתב אישום נגדו. הגשת כתב אישום, ללא מתן זכות שימוע לחשוד – מהווה כשלעצמה עילה לבקשה למחיקת כתב אישום.

 

קיום שימוע מהווה לא אחת, מפנה דרמטי במהלך לטובת החשוד, ומומלץ שלא לוותר על שלב זה, אלא לשכור את שירותיו של עורך דין הבקיא ברזי ההליך כדי שימליץ לכם כיצד לנהוג.

עו"ד פלילי מקצועי בהליך שימוע, יוכל – במקרים המתאימים -  לסייע בידיכם לסיים את הפרשה אליה נקלעתם ללא כתב אישום כלל. במקרים אחרים, עשוי הליך השימוע לחסוך התדיינות ארוכה בבית המשפט, ע"י זה שכבר במהלכו מגיעים הצדדים להסכמות בנוגע לאופן סיום התיק.

 

כיצד מממשים את זכות השימוע?

עם העברת חומר חקירה הנוגע לביצוע עבירת פשע, מחויבת התביעה להמציא לחשוד מכתב ("מכתב יידוע חשוד"), המיידע אותו כי נאסף לגביו חומר חקירה הנוגע לעבירת פשע וכי עומדים לרשותו שלושים ימים להגיב על מכתב זה ע"י פניה לגוף התובע והצגת נימוקים מדוע להימנע מהגשת כתב אישום, אולם רוב האזרחים העומדים לראשונה בפני מצב זה אינם מייחסים חשיבות מספקת להזדמנות שניתנה בידם.

קיום השימוע מהווה צומת חשוב ומרכזי בניהול ההליך הפלילי וחובה להתייחס אליו במלוא הרצינות הראויה.

במקרים מסוימים, הליך השימוע אכן ימנע מהחשוד להפוך להיות נאשם, אולם נדרשת מיומנות של עו"ד כדי להציג טיעונים משפטיים רלוונטיים.

 

הליך השימוע הפלילי

השימוע יכול להתקיים בעל פה או בכתב, בהתאם להמלצת עורך הדין. התביעה לרוב אינה נוהגת לשוחח עם החשוד ולכן המצאות עו"ד מקצועי בתמונה בשלב הכול כך קריטי של התיק הינה הכרחית ביותר. עורך הדין מבין את התמונה הכללית ויכול לפרש אותה במהירות, הוא יוכל לנהל שיחה עם התביעה "באותה שפה" וכן יוכל גם לקבל לידיו חומרי חקירה וראיות וכך יוכל לגבש קו הגנה מיטבי עבור הלקוח.

 

לסיכום

אם אתם או קרובים לכם מעורבים בהליך פלילי – אל תהססו ופנו ללא דיחוי לעורך דין פלילי אשר ייצג אתכם נאמנה מול רשויות החוק. זכרו כי לכל יום שעובר יש משמעות בהתפתחות החקירה וניהול התיק הפלילי.