חקירה במשטרה - כללי זהב

חקירה במשטרה

זומנת לחקירה במשטרה? אתה חושש ומבולבל ולא בטוח מה מותר לך לומר וכיצד עליך להתנהג?

לפני הכל - מומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי אשר יסביר לך מהן האפשרויות העומדות בפניך ויכין אותך לחקירה בצורה המיטבית.

חשוב: גם אם אתה בטוח בצדקתך והאמת היא נר לרגליך – לעולם אל תיגש לחקירה בטרם התייעצת עם עו"ד פלילי.

 

להלן מידע ראשוני אשר יסייע לך להבין את זכויותיך, מה עומד לקרות מעכשיו וכמה עצות זהב להתנהלות מול חוקרי המשטרה.

 

1. חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני החקירה

א. החוק מתיר לחשוד להיוועץ עם עורך דין לפני החקירה.זכור – זכותך להתייעץ, גם אם משמעות הדבר היא שעל חוקרי המשטרה יהיה להמתין זמן סביר עד להגעת עורך דינך ובכך לעכב את תחילתה של החקירה.

 

כאשר אתה משוחח עם עורך דינך - ספר לו את הסיפור במלואו, הקפד שלא להשמיט שום פרט, גם אם הוא נראה לך שולי.

כאשר עורך הדין הפלילי רואה את התמונה השלמה יהיה לו קל יותר לכוון אותך באופן שיועיל לך בתהליך החקירה וכן בבניית אסטרטגיית התיק, אם זה יגיע בסופו של דבר לכדי כתבי אישום.

 

ב. לדברים שתאמר או לא תאמר בחקירתך, ישנה חשיבות מכרעת בהמשך ההליך הפלילי במידה ויימשך, לכן זכור – בחקירה אל תעשה שימוש באינטואיציות, זוהי אינה שיחה שגרתית וגם אם אתה בטוח בצדקתך במאת האחוזים – אין לך את הניסיון ואת הידע כדי להוכיח את גרסתך מול חוקרי משטרה. לעורך דין פלילי יש ניסיון מקצועי מול שיטות החקירה השונות והוא יוכל לכוון אותך בצורה הטובה ביותר כיצד להתנהל בחקירה הפלילית.

 

 

2. מהי חקירה תחת אזהרה  

א. אדם החשוד בביצוע עבירה יזומן לחקירה במשטרה או ע"י זימון טלפוני, או כאשר שוטר מעכב אותו בו במקום לצורך חקירה. זכור: גם אם מזמנים אותך בטלפון ומבקשים ממך להגיע באופן מיידי – אל תלחץ אלא המתן וקודם לכן צור קשר עם עו"ד. עורך דינך יכול לבקש את דחיית החקירה עד אשר תיפגש עימו. זה לגיטימי לבקש לדחות חקירה כדי להתייעץ עם עורך דין.

 

ב. החקירה תתקיים תחת אזהרה, כלומר - החוקרים מחויבים להודיע לך באיזו עבירה הנך חשוד, בגין מה אתה נחקר (מהם החשדות המיוחסים לך), מהן זכויותיך (לדוגמה – להתייעץ עם עו"ד או לשמור על זכות השתיקה) וכן מהם המועדים בהם בוצעה העבירה לכאורה המיוחסת לך.

חשוב: אם לא הבנת היטב בגין מה אתה נחקר – עליך לבקש הסבר נוסף.

 

 

3. מהלך החקירה

א. שתיקה בחקירה - אם אינך בטוח באופן שבו אתה רוצה להציג את הדברים בחקירתך, או שטרם שוחחת עם עורך דין – זכותך לשתוק בחקירה, רק לגבי חלק מן השאלות או לגבי כולן. לפני תחילת החקירה יציין בפניך החוקר, כי עומדת לך זכות השתיקה וכי זכותך לנצלה. זכור - לשמירה על זכות השתיקה יש לעתים משמעות בהליך הפלילי ולכן לא בכל מקרה כדאי לנצלה, זאת אחת הסיבות בגינן מומלץ מאוד להתייעץ עם עורך דין טרם החקירה.

 

ב. על פי החוק חייבת החקירה להתנהל בשפה בה אתה שולט ומבין, כלומר אם אינך מבין, קורא או דובר עברית באופן שוטף – דרוש כי החקירה תתנהל בשפה בה תוכל להגיב כראוי ולאשר את מסמך העדות המוגש לך לחתימה בסופה.

 

ג. השב לשאלות החוקר רק לאחר שברור לך היטב בגין מה אתה נחקר. השב רק על מה שנשאלת, בצורה עניינית, נקודתית ובקצרה. אל תרחיב ואל תפתח נושאים חדשים.

 

ד. עם סיום החקירה, בקש לקרוא את מסמך העדות בטרם תחתום עליו. זכור - על מנת שדבריך לא יוצאו מהקשרם עליך לוודא כי גרסתך נרשמה במלואה ולא רק קיצורי הדברים. במידת הצורך בקש מהחוקר לדייק את הנוסח כך שיהיה תואם במלואו לאופן בו מסרת את העדות. רק לאחר מכן חתום על המסמך.

 

4. לא כל שאלה נשאלת בחדר החקירות

א. לחוקרי המשטרה דרכים רבות ומגוונות להגיע למטרתם – הודאת החשוד בביצוע העבירה המיוחסת לו, ולכן לכל מילה שתאמר יש משקל כבד – בין אם אמרת אותה בחדר החקירות מאחורי דלת סגורה, בשיחת מסדרון לא פורמלית לכאורה עם שוטר שפנה אליך, או אף במקרים בהם אתה והחוקר משוחחים שיחת חולין לכאורה בעת הפוגה בחקירה.גם אם נראה לך כאילו זה לא קשור לחקירה – אל תאמר שום משפט ואל תענה לאף שאלה לפני שהקדשת לה את המחשבה הראויה, גם אם זה לוקח זמן. זכור – השוטר הוא לא חבר. כל משפט שאמרת יירשם ע"י השוטר לאחר מכן במסמך הרשמי שיצורף לחומר הראיות.

 

ב. שיטה נוספת בה נוקטים החוקרים היא הצבת מדובבים בתאי המעצר בתחנת המשטרה, תפקידם לגרור אותך לדבר על החקירה ולדובב אותך לומר דברים לגבי החשדות המיוחסים לך, הקשורים לחקירה, תוך הצגת מצג שווא שהם עצורים כמוך ורוצים לעזור לך. זכור – אל תענה, תשתף או תחשוף שום פרט בפני אדם שאינך מכיר.

 

5. מה קורה אחרי חקירת משטרה

לאחר סיום החקירה במשטרה – יועבר חומר החקירה להמשך טיפול התביעה או הפרקליטות שם יוחלט אם ישנן ראיות מספיקות להגשת כתב אישום בתיק.

בשלב זה – עד להחלטת הפרקליטות או התביעה - רשאית המשטרה להגיש בקשה למעצר ימים, או לשחרר את החשוד תוך התחייבות להתייצב לחקירה נוספת על פי דרישה.

 

הרשות המוסמכת תקבל אחת משתי החלטות:

 

א. סגירת התיק – בשל  אחת מ – 3 הסיבות הבאות: חוסר אשמה, חוסר ראיות או חוסר ענין לציבור.

ב. הגשת כתב אישום – במקרה זה יכולים להתקיים שני תרחישים:

  • המשטרה תבקש – בכפוף לעילות הקבועות בחוק – מעצר עד תום ההליכים.
  • החשוד ישוחרר לביתו ולאחר מכן יוגש כתב אישום.

 

אם נקלעתם לאחד השלבים המתוארים לעי"ל, אם זומנתם לחקירה, אם הוגש נגדכם כתב אישום, או אם אחד מבני משפחתכם מצוי בהליך משפטי שכזה – מומלץ להתייעץ בהקדם האפשרי עם עורך דין פלילי מיומן אשר יעזור לכם להתוות את הדרך ולנהל את המערכה בצורה המיטבית.